A Szovjetunió az 1956. évi téli olimpiai játékokon
A Szovjetunió az olimpiai játékokon | |||||
A Szovjetunió zászlaja | |||||
NOB-országkód: URS | |||||
OOB | Szovjet Olimpiai Bizottság | ||||
1956. évi téli olimpiai játékok Cortina d’Ampezzo | |||||
Versenyzők | 53 fő 6 sportágban | ||||
Zászlóvivő | |||||
Nyitóünnepség | Oleg Goncsarenko | ||||
Érmek 1. helyezés |
| ||||
A Szovjetunió az olimpiai játékokon | |||||
Nyári olimpiai játékok: | |||||
Téli olimpiai játékok: | |||||
Más szereplések: Egyesített Csapat (1992), Oroszország (1900–1912, 1994–), Észtország (1920–1936, 1992–), Lettország (1924–1936, 1992–), Litvánia (1924–1928, 1992–), Fehéroroszország (1994–), Grúzia (1994–), Kazahsztán (1994–), Kirgizisztán (1994–), Moldova (1994–), Örményország (1994–), Ukrajna (1994–), Üzbegisztán (1994–), Azerbajdzsán (1996–), Tádzsikisztán (1996–), Türkmenisztán (1996–) |
A Szovjetunió az olaszországi Cortina d’Ampezzóban megrendezett 1956. évi téli olimpiai játékok egyik részt vevő nemzete volt. Az országot az olimpián 6 sportágban 53 sportoló képviselte, akik összesen 16 érmet szereztek. A Szovjetunió először vett részt a téli olimpiai játékokon.
Érmesek[szerkesztés]
Alpesisí[szerkesztés]
- Férfi
Versenyző | Versenyszám | 1. futam | 2. futam | Összesítés | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Idő | Hely. | Idő | Hely. | Idő | Helyezés | ||
Gennagyij Csertyiscsev | Lesiklás | kizárták | |||||
Óriás-műlesiklás | 3:48,9 | 55. | |||||
Alekszandr Filatov | Lesiklás | 3:16,6 | 16. | ||||
Műlesiklás | 1:33,5 | 16. | 2:36,0 | 45.* | 4:09,5 | 30. | |
Óriás-műlesiklás | 3:27,8 | 33. | |||||
Vjacseszlav Melnyikov | Műlesiklás | idő nem ismert | kizárták | kiesett | |||
Jurij Sarkov | Műlesiklás | kizárták | kiesett | ||||
Óriás-műlesiklás | 3:41,8 | 46. | |||||
Szergej Susztov | Lesiklás | kizárták | |||||
Viktor Taljanov | Lesiklás | 3:26,5 | 21. | ||||
Műlesiklás | 1:49,2 | 34. | 2:06,9 | 22.* | 3:56,1 | 24. | |
Óriás-műlesiklás | 3:45,2 | 52. |
- Női
Versenyző | Versenyszám | 1. futam | 2. futam | Összesítés | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Idő | Hely. | Idő | Hely. | Idő | Helyezés | ||
Alekszandra Artyomenko | Lesiklás | 1:51,1 | 14. | ||||
Műlesiklás | kizárták | kiesett | |||||
Óriás-műlesiklás | 4:04,5 | 44. | |||||
Jevgenyija Szidorova | Lesiklás | 1:59,8 | 37. | ||||
Műlesiklás | 56,9 | 3.* | 59,8 | 10. | 1:56,7 | ||
Óriás-műlesiklás | 2:31,3 | 40. |
* - egy másik versenyzővel azonos eredményt ért el
Északi összetett[szerkesztés]
Versenyző | Síugrás | Sífutás | Összesítés | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. ugrás | 2. ugrás | 3. ugrás | Össz. | ||||||||||
Távolság | Pont | Távolság | Pont | Távolság | Pont | Pont | Hely. | Idő | Pont | Hely. | Pont | Helyezés | |
Leonyid Fjodorov | 70,5 | 101,0 | 71,0 | 100,0 | 69,0 | (98,0) | 201,0 | 12.* | 59:17 | 228,500 | 12. | 429,500 | 10. |
Nyikolaj Guszakov | 67,0 | 98,0 | 72,5 | 102,0 | 70,0 | (96,5) | 200,0 | 14. | 58:17 | 232,300 | 8. | 432,300 | 7. |
Uno Kajak | 59,0 | (84,0) | 64,5 | 92,0 | 66,5 | 94,5 | 186,5 | 27. | 1:00:48 | 222,600 | 18.** | 409,100 | 26. |
Jurij Moskin | 75,5 | 110,5 | 79,5 | (83,5) | 77,0 | 107,0 | 217,5 | 1. | 1:04:18 | 209,100 | 31. | 426,600 | 13. |
* - egy másik versenyzővel azonos eredményt ért el
** - két másik versenyzővel azonos eredményt ért el
Gyorskorcsolya[szerkesztés]
Versenyző | Versenyszám | Eredmény | Helyezés |
---|---|---|---|
Borisz Cibin | 10 000 m | 17:03,4 | 9. |
Oleg Goncsarenko | 5000 m | 7:57,5 | |
10 000 m | 16:42,3 | ||
Rafael Gracs | 500 m | 40,8 | |
Jevgenyij Grisin | 500 m | 40,2 | |
1500 m | 2:08,6 | * | |
Borisz Jakimov | 5000 m | 8:12,6 | 19. |
10 000 m | 16:59,7 | 7. | |
Robert Merkulov | 1500 m | 2:10,3 | 5. |
Jurij Mihajlov | 500 m | nem ért célba | |
1500 m | 2:08,6 | * | |
Dmitrij Szakunyenko | 5000 m | 8:10,5 | 16. |
Jurij Szergejev | 500 m | 41,1 | 4. |
Borisz Silkov | 1500 m | 2:11,9 | 8. |
5000 m | 7:48,7 | ||
Vlagyimir Silikovszkij | 10 000 m | 17:17,6 | 16. |
* - egy másik versenyzővel azonos eredményt ért el
Jégkorong[szerkesztés]
Szovjet férfi jégkorongcsapat-játékoskeret | ||
---|---|---|
Eredmények[szerkesztés]
- Csoportkör
- C csoport
Bejutott a döntő csoportkörbe. | |
A helyosztó csoportkörbe jutott. |
Csapat | M | Gy | D | V | G+ | G– | Gk | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Szovjetunió | 2 | 2 | 0 | 0 | 15 | 4 | +11 | 4 |
Svédország | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 | 10 | –3 | 2 |
Svájc | 2 | 0 | 0 | 2 | 8 | 16 | –8 | 0 |
1956. január 27. | Szovjetunió | 5 – 1 (1–1, 2–0, 2–0) | Svédország | Cortina d’Ampezzo |
1956. január 29. | Szovjetunió | 10 – 3 (4–1, 2–0, 4–2) | Svájc | Cortina d’Ampezzo |
- Döntő csoportkör
1956. január 30. | Szovjetunió | 4 – 1 (1–1, 1–0, 2–0) | Svédország | Cortina d’Ampezzo |
1956. január 31. | Szovjetunió | 8 – 0 (0–0, 7–0, 1–0) | Egyesült Német Csapat | Cortina d’Ampezzo |
1956. február 2. | Szovjetunió | 7 – 4 (2–1, 3–0, 2–3) | Csehszlovákia | Cortina d’Ampezzo |
1956. február 3. | Szovjetunió | 4 – 0 (0–0, 1–0, 3–0) | Egyesült Államok | Cortina d’Ampezzo |
1956. február 4. | Szovjetunió | 2 – 0 (0–0, 1–0, 1–0) | Kanada | Cortina d’Ampezzo |
- Végeredmény
Csapat | M | Gy | D | V | G+ | G– | Gk | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Szovjetunió | 5 | 5 | 0 | 0 | 25 | 5 | +20 | 10 |
Egyesült Államok | 5 | 4 | 0 | 1 | 26 | 12 | +14 | 8 |
Kanada | 5 | 3 | 0 | 2 | 23 | 11 | +12 | 6 |
Svédország | 5 | 1 | 1 | 3 | 10 | 17 | –7 | 3 |
Csehszlovákia | 5 | 1 | 0 | 4 | 20 | 30 | –10 | 2 |
Egyesült Német Csapat | 5 | 0 | 1 | 4 | 6 | 35 | –29 | 1 |
Csapat | Helyezés |
---|---|
Szovjetunió |
Sífutás[szerkesztés]
- Férfi
Versenyző | Versenyszám | Eredmény | Helyezés |
---|---|---|---|
Nyikolaj Anyikin | 15 km | 50:58 | 7. |
Viktor Baranov | 50 km | 3:03:55 | 7. |
Minnevali Galijev | 15 km | 52:49 | 18. |
Pavel Kolcsin | 15 km | 50:17 | |
30 km | 1:45:45 | ||
50 km | 2:58:00 | 6. | |
Vlagyimir Kuzin | 15 km | 51:36 | 10. |
30 km | 1:46:09 | 5. | |
Anatolij Seljuhin | 30 km | 1:45:46 | 4. |
50 km | 2:56:40 | 5. | |
Fjodor Tyerentyjev | 30 km | 1:46:43 | 6. |
50 km | 2:53:32 | ||
Fjodor Tyerentyjev Pavel Kolcsin Nyikolaj Anyikin Vlagyimir Kuzin |
4 × 10 km váltó | 2:15:30 |
- Női
Versenyző | Versenyszám | Eredmény | Helyezés |
---|---|---|---|
Ragyja Jerosina | 10 km | 38:16 | |
Anna Kaaleste | 40:29 | 9. | |
Alevtyina Kolcsina | 38:46 | 4. | |
Ljubov Kozireva | 38:11 | ||
Ljubov Kozireva Alevtyina Kolcsina Ragyja Jerosina |
3 × 5 km váltó | 1:09:28 |
Síugrás[szerkesztés]
Versenyző | 1. ugrás | 2. ugrás | Összesítés | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Távolság | Pont | Hely. | Távolság | Pont | Hely. | Pont | Helyezés | |
Jurij Moskin | 73,0 | 91,5 | 35. | 74,0 | 92,5 | 30.* | 184,0 | 34. |
Nyikolaj Samov | 77,0 | 103,0 | 14. | 74,5 | 98,0 | 20. | 201,0 | 16.* |
Koba Cakadze | 80,5 | 107,0 | 8. | 82,5 | 78,0~ | 49. | 185,0 | 30.** |
* - egy másik versenyzővel azonos eredményt ért el
** - két másik versenyzővel azonos eredményt ért el
~ - az ugrás során elesett
Források[szerkesztés]
- Soviet Union at the 1956 Winter Olympics (angol nyelven). www.olympedia.org. (Hozzáférés: 2021. július 30.)